Çağrı Merkezi 0 282 693 34 00

BİRİMLERİMİZ

Kardiyoloji

Kardiyoloji Bölümü 1992 yılından beri 7/24 hizmet vermektedir. bugüne kadar 100 binin üzerindeki hastaya poliklinik hizmeti vererek hastanenin büyüme hamlesine paralel olarak gelişim göstermiştir. Halen beş kardiyoloji uzmanı hekim ve 20 hemşire ile sizlere hizmet vermektedir. Kardiyoloji Servis bünyesinde, 20 adet kardiyoloji yatağı ve her türlü girişimsel izlemin yapılabildiği 6 yataklı bir koroner yoğun bakım ünitesi bulunmaktadır. Son derece gelişmiş teknolojik cihazlar ile kalp hastalıklarının tanı ve tedavisini başarı ile yapılmaktadır. İnvaziv kardiyoloji laboratuarında Siemens marka koroner anjiografi cihazı ile yıllık ortalama 3500 hastaya teşhis ve tedavi uygulanmaktadır.
Tıkanmış kalp damarlarının koroner anjiografi ile tespit edilerek balon ve stent yardımı ile açılması, doğuştan olan kalpteki bazı deliklerin ameliyatsız kapatılması, genişlemiş aort damarının ameliyatsız stent yöntemleri ile tedavisi, kalp ritm bozukluklarının kalıcı kalp pili takılarak veya ablasyon metodu ile tedavi edilmesi gibi uygulamalar kliniğin rutin uygulamaları arasında yer almaktadır.

Ayrıca klinikte kalp hastalıklarının teşhisinde son derece yüksek duyarlılıkla kullanılan 3 boyutlu olmak üzere dört adet ekokardiyografi cihazı mevcuttur. Bu cihazlarla yüzey ekokardiyografisinin yanı sıra “transözefajiyal ekokardiyografi” ve “stres ekokardiyografi” uygulamaları yapılmaktadır. Kalp damar hastalıklarının teşhisinde kullanılan üç adet efor testi cihazı ve kalp ritm bozukluklarının teşhisinde kullanılan dokuz adet Holter cihazı mevcuttur. Ayrıca klinikte bulunan ve hipertansiyon tanısında kullanılan beş adet “tansiyon holteri” mevcuttur. Hastanenin bünyesinde bulunan radyoloji ve nükleer tıp departmanları ile yapılan iş birliği neticesinde ise “kardiyak çok kesitli bilgisayarlı tomografi”, “kardiyak MR” ve “miyokard perfüzyon sintigrafi” leri yapılmakta ve bu yolla da kalp hastalıklarının teşhisini yüksek duyarlılık ile konabilmektedir. Kardiyoloji alanındaki gelişmeler baş döndürücü bir hızla ilerlemektedir. Kliniğin amacı bu gelişmeleri yakından takip ederek halkın kalp sağlığının iyileşmesine katkıda bulunabilmektir.

Ekg (Elektro Kardiyo Grafi)
Kalbin elektrik aktivitesinin vücut yüzeyinden grafik olarak kaydedilmesidir.

Eko (Ekokardiyografi)
Kalbin ultrasonografik olarak incelenmesidir. Bu sayede kalp boşlukları, kalp kapakları ve diğer yapıları ile kalbin kasılması ve diğer fonksiyonları da değerlendirilmektedir. Pediatrik EKO da çocuk kardiyoloğumuz tarafından yapılmaktadır.

Eforlu Ekg (Treadmil)
Hasta belli bir protokole göre dönen bant üzerinde yürütülür. Koroner kalp hastalığının ayırıcı tanısında, kalp krizi geçirenlerde egzersiz kapasitesinin ve hastalığın seyrinin belirlemesinde, ilaç etkisini değerlendirmede ve 40 yaşını geçen yüksek risk grubundakilere rutinde uygulanmaktadır.

Elektrofizyoloji
Nerede ve zaman başlayacağı belli olmayan çarpıntının teşhis edilebilmesi için kullanılan ve kesin tanı koyduran bir yöntemdir. Direkt kalbin içinden elektrik kayıtları alınabilmekte ve dışarıdan bazı uyarı ve müdahaleler yapılarak ritim bozukluğunun o anda ortaya çıkması sağlanmaktadır. Ritim bozukluğu sırasında alınan kayıtlar en doğru tanıyı koydurmaktadır.

Holter Monitörizasyon Ekg Holter
Hastanın 24 saat süre ile kaydedilmiş EKG’lerinin incelenmesidir. Hastanın şikâyetleri ile ilişkili ritim problemlerinin ya da gizli koroner arter hastalığının araştırılmasında kullanılmaktadır.

Tansiyon Holter
Hastanın günlük yaşamını sınırlandırmadan önceden programlanan aralıklarla otomatik olarak tansiyon ölçümleri yapılmasıdır. Hipertansiyon şüphesi olanlarda, hipertansiyonlu hastalarda tansiyonun günün hangi saatinde yükseldiğinin belirlenmesinde ve ilaç kullanan hastalarda ilaç etkinliğinin saptanmasında kullanılmaktadır.BİRİMİN DOKTORLARI

YARDIMA MI İHTİYACINIZ VAR?

0(282) 693 34 00

Uzmanlarımız sizlere her an yardımcı olmak için hazırlar.