Çağrı Merkezi 0 282 693 34 00

HABERLER ve DUYURULAR

KARIN AĞRISINI İHMAL ETMEYİN

Özel Çorlu Vega Hospital Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Levent Bakışgan, kalp hastaları ve 50 yaş üstü hastalara ölümcül risk olan Mezanteri İskemi (Bağırsaklarda Pıhtı Oluşması) hastalığı hakkında önemli uyarılarda bulundu.

Özel Çorlu Vega Hospital Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Levent Bakışgan, Gazetemiz DEVRİM Muhabiri Tutku Akbaş’a Yüksek tansiyon, damar sertliği, kalp hastalıkları ve kalp ritim bozuklukları olan hastalar için ölümcül sonuçlar doğurabilecek Mezanteri İskemi (Bağırsaklarda Pıhtı Oluşması) hastalığı hakkında önemli uyarılarda bulundu. Bakışgan, “Belli bir yaşı geçmiş, özellikle de 50 yaş üstü kişilerde önemli bir sağlık sorunu. Yüksek tansiyon, damar sertliği, kalp hastalıkları ve kalp ritim bozuklukları varsa pıhtı atması sonucu mezantari iskemi dediğimiz hastalık oluşabiliyor. Böyle bir durum da yüzde 50-70 arasında hayati bir risk taşıyor. Bu riskin olma sebebi yaşlılık ve yandaş hastalıklar. Bağırsakları besleyen damarların tıkanması ve pıhtı atması sonucu bu hastalık gelişiyor. Bu bağırsağın ne kadar kısmını etkilerse o kadar hayati tehlike ortaya çıkıyor. Aort damarı karına girdikten sonra 3 ana damara ayrılıyor. Bunların içerisinde pıhtı hangi damara giderse hayati risk ona göre değişiyor” dedi.
1 GÜNDE 2 BAŞARILI AMELİYAT
Geçtiğimiz günlerde 1 gün içerisinde 2 hastayı başarılı bir şekilde ameliyat ederek eski sağlığına kavuşturan Bakışgan, “Aynı günde 2 tane mezanteri iskemi ameliyatını başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. Bağırsakların bu 3 damardan inferior mezanterik artar dediğimiz damara pıhtı atmıştı ve bu da hastalar için en şanslı damar oluyor ama kalın bağırsakların sol tarafı tamamen beslenme bozukluğu, bir kısmı delinmiş, apseleşmiş bağırsak perforasyonu dediğimiz durum ortaya çıkmıştı ve bizde bu tarafı almak zorunda kaldık. Hastalarımızı bir hafta takip ettik ve cerrahi iyileşmeleri sağlanmış oldu” dedi.
NEDENLERİNİ ANLATTI
Gelişen hastalık hakkında bilgilendirmede bulunan Bakışgan, “Bunun zemininde damar sertliği, hipertansiyon, kalp hastalıkları, geçirilmiş kalp krizi yine risk faktörüdür. Daha önce vücudun başka bir yerinde pıhtı attıysa hastalarımız risk altındadır. Yine yapay kalp kapağı olması ve dijital kullanım dediğimiz ilaçlar kullanımı varsa bu tip hastalar bizim için risklidirler. En büyük neden de dediğim gibi pıhtı atmasıdır. Bunun yanında yüzde 15 oranında atar damarı tıkanabilir, yüzde 15 yine toplardamar durum ortaya çıkabilir veya hiçbir tıkanma olmadan beslenme bozukluklarından mezanteri iskemi dediğimiz durum ortaya çıkabilir. Böyle bir durum olduğunda hastalar çok şiddetli karın ağrısı, kusma, kanlı ishal beslenme bozukluklarına bağlı olarak karın zarını da ilgilendirdiği zaman periton irritasyonu dediğimiz durumlar ortaya çıkabiliyor. Bizim de ameliyat ettiğimiz hastalarımızda bu durum ortaya çıkmış. Bağırsakta delinme olmuş ve periton irritasyonu bulguları ortaya çıkmıştı” dedi.
ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ
Hastalarda şüphelendikleri durum karşısında birçok test yaptıklarını aktaran Bakışgan, hastanın eski sağlığına kavuşması için erken teşhisin önemli olduğunu kaydetti. Bakışgan, “Muayenelerde kanda enzim düzeylerinde artış görüyoruz, fosfor düzeyi yükselmiş olabilir. Tanısını da ilk olarak ayakta direk batın grafisi çekiyoruz ama çok tanısal değil. Bizim için tanıda en büyük yardımcımız mezanter doppler ultrason dediğimiz bağırsağın damarlarını ultrasonla görüntülemek.  Ama her zaman bu da bize çok yardımcı olmaz böyle durumlarda ek olarak da intravenoz kontrast tomografi çekmek gerekir. En yapılması gereken anjiyo yapılabilir. En iyi yardımcı olan yöntem budur. Bir diğer yöntem MR anjiyo. Bunun haricinde tanısal laparoskopi yapıp bağırsaklarda kanlanması bozuk yer var mı onu gözden geçiriyoruz. Tedavide damar genişletecek ilaçlar ve pıhtıyı eritecek ilaçlar veriyoruz. İlerlemiş mezanteri iskemilerde cerrahi gündeme geliyor çünkü bağırsak beslenmesi bozulduysa bağırsağın o kısmını almak gerekiyor. Böyle durumlarda son aşama olarak cerrahi uygulamak gerekebilir” dedi.