Çağrı Merkezi 0 282 693 34 00

HABERLER ve DUYURULAR

Kış Aylarında Beslenmeye Dikkat

Özel Çorlu Vega Hospital Diyetisyeni Neşe Gulsatan, kış aylarında gecelerin uzaması ile artış gösteren besin tüketimleri ile ilgili olarak bilgilendirmede bulundu.

Kış aylarında gecelerin uzaması ile artış gösteren düzensiz ve sağlıksız beslenmelerle ilgili olarak Özel Çorlu Vega Hospital Diyetisyeni Neşe Gülsatan, gazetemize açıklamalarda bulundu. Diyetisyen Gülsatan, “Havaların soğuması ile de fiziksel aktivite düzeyleri düşmekte ve kapalı ortamlarda geçirilen vakit artmaktadır. Bunun en doğal sonucu olarak abur-cubur tüketiminin artması ile birlikte artan kilolar baş göstermektedir. Bu sürece çözüm olarak, uzun süre aç kalmamaya dikkat edilmeli, ana öğünlerin arası 3-4 saati geçecekse mutlaka ara öğün yapılmalı, uyku düzeni mutlaka sağlanmalı, her gün 10 bin adım hedeflenmeli, alkol ve sigaradan mümkün olduğunca uzak durulmalı, akşam yemeklerini daha hafif tüketmeye özen gösterilmelidir. Basit karbonhidratlar içeren hamur işleri, pastalar ve bisküvilerden uzak durulmalı, bunlar yerine tam tahıllı ürünler, yulaf kepeği, kuru meyveler, bulgur kullanılmalıdır. Şerbet içeren hamurlu tatlılar yerine meyve tatlıları veya sütlü tatlılar tercih edilmeli. Asıl dikkat edilecek diğer bir husus ise bu yiyecekleri günün hangi diliminde tüketileceğidir. Kesinlikle geceye kalmadan mümkünse öğle saatlerinde tüketilmelidirler” dedi.
BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİCİ BESİNLER ÖNERDİ
Grip, soğuk algınlığı ve enfeksiyon hastalıklarına karşı da besin önerilerinde bulunan Gülsatan, “Hareketsizlik nedeniyle kabızlık oluştuğunda mutlaka probiyotik ürünlerden yardım alınmalı ve sebze- meyve tüketimi artırılmalıdır. Kurubaklagiller posa içeriği açısından zengindir ve haftada 2-3 kez mutlaka beslenmede yer almalıdır. Enfeksiyonlara yakalanmamak için ise bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği olan A ve C vitamini gibi antioksidan vitaminlerden zengin, havuç, brokoli, kabak, lahana, karnabahar, maydanoz gibi sebzelerin yanı sıra kış aylarında bolca bulunan ve C vitamininden zengin olan portakal, mandalina, elma, greyfurt gibi meyvelerin tüketimi önemlidir” dedi.
BOL BOL SU İÇİLMELİ
Vücut ısısını ve direncini dengede tutmak için bol bol su ve yürüyüş yapılmasına özen gösterilmesini vurgulayan Gülsatan, “Haftada en az bir gün balık yemek, mevsim sebzeleri tüketmek, süt ayran, yoğurt, kefir gibi hayvansal gıdaları tüketmek, her gün meyve tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli bir yoldur. Güneşli günlerde açık havada dolaşmak ve haftada minimum 3 gün 45 dakikalık yürüyüşler yapmak, depresyonu önler ve zinde hissetmeyi sağlar. Vücut ısısını dengede tutabilmek için ise her gün mutlaka en az 10 bardak (2 lt) su tüketilmelidir” ifadelerine yer verdi.